Nyheter / News 
2013



>>Resultat 2012<<


Domare.
Catalan Luis Manuel Calado, Portugal


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
1 Jkk, Ck - 2 Btkl - R-CACIB

E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa

 

 

Jakten är i full gång...

Frida med kompis har varit till Bakvattnet en vecka..
inga massor med fågel men någon blev det ialla fall..


 

 

Möklinta Royal 10/7 ~ Möklinta KK
Ras & Grupp &
BIS dömdes av Moa Persson


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
BIR - BIG 1

BEST IN SHOW 2
E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa

 

SVENSKA VORSTEHKLUBBEN´s RIKSUTSTÄLLNING
Herrfallet, Arboga 4 Juni
Domare.
Towe Lööv

Clubshow of the year!!
Av totalt 60 anmälda korthår lyckades Dagmar för 3e året i rad med bravaden att bli
bästa tik, i år slagen av en norsk hane..
De tidigare två åren har hon stått som BIS-Vinnare..


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
BIM
E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa

 

SKK Österbybruk 25/5
Domare. Lars Widén


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
BIR - CACIB

E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa

 

SBaK Jäderfors 11/5
Domare Lars Widén

"Grynet" har inte varit i ringarna sedan 2010, så nu var det väl dax igen
och hon tyckte det var super skoj att vara där..



NORDV-07 NORDJV-07 VÄNTANS GRYMMA GRYNET
1 Ökk, Ck - 2 Btkl

E: DKCH KLBCH DKKV-08 Chouan Iceman U: SJCH Rosenrot Vom Esculap


Denna dag var även "Grynet" sonen "Pigge" med igen..
Och inte mindre en BIS 1-valp blev dagens resultat..


VÄNTANS PIGGE POP
BIR
BEST IN SHOW 1
E Afterglow Walnut whip  - U NORD V-07 NORD JV-07 Väntans Grymma Grynet
 

Strängnäs KK 1/5

Domare Petit: Fanny Hellström

GRYNET´S BARN HAR GJORT DEBUT I SHOWRINGARNA MED DEN ÄRAN
GRATTIS TILL ER ALLA!!


>> Se mer om vår "Grynet" här <<

Själv kommer jag att visa Väntans Pigge Pop i ringarana, ska bli jätteskoj!
Och starten blev ju inte så himla tokig..
;)

VÄNTANS PIGGE POP
BIR
BEST IN SHOW 4
E Afterglow Walnut whip U NORD V-07 NORD JV-07 Väntans Grymma Grynet

V. PALLE PASTILL
BIR
BEST IN GROUP 1

V. PARTY PINGLAN
BIM
 

E Afterglow Walnut whip U NORD V-07 NORD JV-07 Väntans Grymma Grynet



Domare vorsteh: Linda Stääv


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
BIR
BEST IN GROUP 2
E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa
 

SVK Östra - Taxinge Slott 28/4
Domare. Carl-Magnus Olofsson


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
Ck, 2 Btkl

E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa


VÄNTANS FRIDA
Ck, 3 Btkl

E. J SE UCH Exet's Faxe U. J Väntans Baronessa
 


Viltspårprov 20/4
Domare. Roger Skoglund


KRUT'S HETA HONEYH
Gk i anlagsklass
E. Väntans Jumbo Jackpot U. Krut's Explosiva Eddah
Äg. Rocktrollens Kennel


 

UPPLANDSMÄSTAREN 2012
Uppsala Kennelklubb 8/2

Domare.
Birgitta Hasselgren


SE V-12 NORD V-11 JWW-08 J
BJÖRNKÄRRETS LADY DAGMAR
På årets matchshow gick vi ända till final och slutade topp 3 av 36 anmälda hundar
E: SE JCH FI JCH INT UCH NORD UCH NORDV-03 Mikro
U: FI DK SE NO INT NORD UCH Väntans Blossa